Blog
Vinnováció Borlabor – Blog a minőségi borért

Ismét eltelt egy év….
2020. 2021. 2022. s rövidesen 2023. Igen lassan elmondhatjuk, hogy több mint három éve állunk a borászok szolgálatában. De azt már most leírhatom, hogy elértem az eredeti célt, nagy biztonsággal meg tudom mondani miért nem Grüve a Soproni Zöldveltelini, mitől soproni a Soproni Kékfrankos…
LASSAN MEGINT ELMÚLIK EGY ÉV…
Ismét közeleg az év vége… Persze helyből is lehet gyorsítani, de egy kis nekifutásból könnyebb… Egy kis pihenő után esetleg még könnyebbb…
AMIKOR BIZTOS HAZUDIK A RÓKA… avagy a must és a bor savai 2022-ben…
A szőlőből kerül a borba az almasav, a borkősav, a citromsav, illetve néhány csekély mennyiségű más sav is, a szőlő egészségi állapotától, érettségétől, a fajtától és a terroirtól függően. A savak mennyiségére a klíma is jelentős hatással van, ezt az idei évjárat is igen szemléletesen bizonyítja….
AMIKOR MÉG SEMMI NINCS VESZVE…
Nem kell ahhoz túl nagy képzelőerő, hogy belássuk, ha a szőlő egy, másfél hónappal kevesebbet van a tőkén, akkor a must összetétele egész biztos nem ugyanaz, mint a régebbi időkben amikor még jóval később kezdődött a szüret. Én ugyan minden fórumon ismételgetem, hogy balga dolog nem igénybe venni a laboratórium segítségét, hogy pontosan tudjuk mi van a mustunkban, s az erjesztést ennek megfelelően tudjuk előkészíteni, segíteni, hogy zavartalan legyen lefolyása, s az elképzelésünk szerinti bor lehessen a végeredmény… Ennek ellenére egyre többen jönnek, hogy túl gyorsan lezajlott az erjedés, s nem a várt eredménye lett, lelassult, sőt megakadt az erjedés. No és a majdnem készbor etil acetát tartalma többszöröse a kívánatosnak…A többi „nem úgy lett”-et nem is sorolom. Pedig mindez egy laboreredmény birtokában elkerülhető (lenne)….
BORON INNEN, SZÜRETEN TÚL…
Ha minden optimális a mustban, élhetünk a spontán erjedés lehetőségével. De ritkán fordul elő, hogy minden olyan és minden úgy történik, ahogy a borász szeretné. Vagy csak egyszerűen biztos akar lenni, hogy minden úgy fog alakulni ahogy eltervezte, akkor jöhet az irányított erjedés…
AZ IRSAI OLIVÉR A MAGYAR BEAUJOLAIS NOUVEAU?… vagy mégsem?
Bár 1951 óta november harmadik csütörtökje a francia újbor ünnep, a klímaváltozás miatt az évek során a szüret kezdete egyre korábbra tevődött. Vajon mi lesz a sorsa az ÚJbor Ünnepének? Ami a franciáknál a beaujolais érkezése, az errefelé St. Márton napja, november 11.-e, s az ez évi borok kóstolási premierje. Lehet találgatni, jövőre esetleg már Szent Mihály napja lesz-e, vagy mivel a szüret Nagyboldogasszony napján kezdődik, az újbort Mária országában, a születésnapján, Kisboldogasszonykor köszöntjük…
HA HIÁNYZIK VALAMI A MUSTBÓL…
Chaptalnak köszönhető a Nitrogén neve, de a must édesítése is az alkoholtartalom növelése érdekében. Ez a hatályos szabályok szerint történhet répa, vagy nádcukorral, illetve sűrített musttal…
SZÜRETI MÉRÉSEK 3.
Ahogy az elmúlt években most sem írok, mondok mást, mint azt, hogy a szüreti mérések elvégzéséhez nem
kell atomfizikusnak lenni, néhány egyszerű műszer, tesztanyag segítségével elvégezhető… De vannak olyan paraméterek a mustban, az erjedőben, amelyek csak megfelelő műszerekkel és megfelelő felkészültséggel mérhetők. Sőt ezek ismerete nélkülözhetetlen a borász számára, hogy a végeredmény ne véletlenszerűen, hanem az elképzeléseinek megfelelően alakuljon ki…
SZÜRETI MÉRÉSEK 2. – Mit? Miért? Hogyan?…
A cukortartalom után talán a második legfontosabb borászati paraméter a nitrogén koncentrációja. A nitrogén fontos a stabilitásban, elsődleges tápanyag az élesztő számára, amely a megfelelő fermentációhoz szükséges. Az élesztő által az erjedéshez felhasználható nitrogén az angol rövidítés alapján a YAN. Hiánya a nem megfelelő erjedést és az erjedés megakadását eredményezi. A Borlabor a must mérési alapcsomagban a káliummal együtt a Yan-t is méri.
A 24. ÓRA SZÜRET ELŐTT…
Egyre nagyobb kihívás elé állítja a gazdákat a szüret idejének meghatározása. A rövidebb tenyészidő azt is jelenti, hogy az évtizedek alatt megszokottól eltérő, a szőlő által felvett ásványok, tápanyagok mennyisége, összetétele. A szőlőlé összetétele döntő hatással van és lesz a bor minőségére, természetesen az erjedés lefolyására is. Mindezek meghatározzák a borász várható feladatait is, de a jelenlegit is. Érdemes belátni, ahhoz, hogy a véletlenek szerepét teljesen kizárjuk, a biztos út a borászati laboratórium igénybevétele, legkésőbb a must összetételének meghatározásánál.
Kapcsolat
Vinnováció Borlabor | Borvizsgálatok a legkorszerűbb technológiával
A minőségi borhoz nagyon fontos a must, az erjedő bor és a kész bor összetevőinek pontos ismerete, mérése. Borvizsgálat, mérés és egyéb szolgáltatások nálunk rendkívül kedvező áron!
ÜGYFÉLSZOLGÁLATI IRODÁNK CÍME:
Vinnováció Kft.
9400 Sopron, Dózsa György utca 9.
A helyközi buszpályaudvar mögött a Lackner Kristóf úttal párhuzamos utcában.
Hétfőtől csütörtökig, 8 – 16 óráig várjuk az Önök megbízását.
Telefonszámunk: +36 70 884 8432
Email címünk: info@vinnovacio.eu